Koho by na jaře nelákala vůně čerstvě ogrilovaného masa či zeleniny. Příjemnou chuť koření doplňuje jemný nádech kouře, který však není tak siný, jako by se jídlo opékalo nad přímým ohněm.
Grilování není jen o jídle. Je také o posezení venku a příjemné atmosféře. K tomu neodmyslitelně patří zahradní nábytek. Ať již plastový či z masivního dřeva. Všude naleznete velký výběr, stačí prohledat internet či pevné obchody a vybrat si takový nábytek, který se Vám líbí.
Než začnete grilovat a pořizovat gril, rozmyslete se, jak často jej budete používat. Pokud jen příležitostně, nekupujte si gril za desetitisíce korun. Stačí obyčejný „soudek“ či menší gril. Jestli ale chcete grilovat ve velkém, pro rodiny a přátele, hlavně skoro každý víkend či den, vyplatí se postavit zděný gril. Též záleží na tom, zda chcete topit uhlím či plynem. Opět zde platí, že uhlí dá jídlu příjemný kouřový nádech.
Při koupi grilu nezapomeňte na pořízení pomůcek, které u opékání jídla využijete. Máte-li rádi ryby, kupte si speciální kleště na ryby, do kterých ji zavřete a grilujete. Zajistíte si tak, že se rybička nerozpadne při obracení. Dále si pořiďte obyčejné cukrářské či dlouhé grilovací kleště na obracení masa. Nezapomeňte na plochou špachtli na obracení zeleniny.
A aby toho nebylo málo, nezapomínejte na údržbu grilu. Obchody prodávají speciální kartáče na čištění roštu grilu. Spálené uhlí se nesmí hasit vodou, jinak dojde k zreznutí produktu. Popel odstraňujte po každém grilování. Mohlo by se stát, že se přilepí na okraje nádoby na popel a tím ji poškodí. Popel snadno zvlhne a vlhkost znamená rez.
Jsou však i pomůcky, které můžete snadno vynechat. O jaké se tedy jedná? Zejména o jehly na špíz. Nejsou potřeba, jelikož nepoužíváte přímý oheň. Teplo vycházející z grilu není tak silné, aby podpálilo obyčejnou špejli, která snadno poslouží místo kovových jehel. Též se obejdete bez grilovacích tácků, ale to jen v případě, že po každém použití pečlivě vyčistíte pečící rošt.
A teď už nezbývá nic jiného, než popřát dobrou chuť a zábavu při grilování.