Ač se to často snažíme popírat, peníze jsou v dnešním světě rozhodně důležité. Je sice fakt, že štěstí si za ně ve většině případů nekoupíte (ale to platí o všech emocích), avšak jídlo a jiné věci, nutné k přežití, ano. A čím víc jich máte, tím více si toho můžete dovolit koupit. Není tedy divu, že by jich každý chtěl mít co nejvíc, ať už říká, co chce.
Faktem však je, že velká část lidí u nás žije takzvaně „od výplaty k výplatě“, což v podstatě znamená, že částku, kterou měsíčně vydělají, plně věnují na zaplacení nákladů, aniž by jim něco zbylo. Obvykle jsou to však lidé, kteří si příliš výdaje plánovat nedovedou a upřednostňují krátkodobý užitek před dlouhodobým.
Ovšem může se stát, že nastane nějaká nepříjemná událost. Může jí být dlouhodobé onemocnění hlavního živitele rodiny, či z nějakého důvodu přijde o práci. A co teď? Jíst je třeba, stejně jako platit nájem, energie a ostatní nutné výdaje.
Proto se doporučuje mít pro tyto případy nějakou rezervu. Kolik peněz http://www.hypoteka-bez-registru.net/kolik-penez-dame-rocne-za-leky/ bychom měli tedy našetřit? Obvykle se doporučují tři měsíční platy. To by mělo stačit na to překlenout toto období, kdy se z nějakého důvodu nedaří. Avšak valná většina lidí tuto rezervu nemá. Proč?
Když se jich zeptáte, tak nejčastější odpověď je ta, že zkrátka nemají z čeho našetřit. Je to ale pravda? Pokud se podíváte na jejich výdaje blíže, obvykle zjistíte, že alespoň jeden z partnerů, ne-li oba, je těžkým kuřákem. Zejména u mužů je také potřeba přičíst náklady na pivo. Ano, sice si kupují to nejlevnější, ale kupují ho ve větším množství.
Dále tu máme fakt, že tyto rodiny obvykle kupují ty nejlevnější produkty. Ty však mají tu nevýhodu, že se velmi rychle rozbijí a je tedy třeba potom často kupovat nové. Pokud by investovali do dražšího typu, v celkovém součtu by utratili méně.
Jak je vidět, ušetřit může každý. A nemusí to být žádné velké peníze. Stačí i jedna či dvě stovky za měsíc, a ono už to postupně naroste. A věřte, že v době krize budete rádi, že něco našetřeno máte.