V rámci popularizace time-managmentu i v evropských končinách, se na povrch konečně dostává i téma rychločtení. Ovládnutí této dovednosti vám následně v životě ušetří mnoho času – nepochybně více, než věnujete jejímu rozvoji.
1. Měřte, zaznamenávejte, porovnávejte
Chcete-li zlepšit rychlost vašeho čtení, používejte stopky. Díky nim snadno vyzkoušíte, kolik slov (nebo stránek) za minutu dokážete přečíst. Nezapomínejte však, že cílem není pouze číst co nejrychleji. Zpětně vždy kontrolujte porozumění textu (může vás např. někdo „vyzkoušet“). K čemu číst rychle, pokud budete pro dostatečné pochopení muset text číst znovu a znovu?
Časy zaznamenávejte, používejte texty podobné obtížnosti (kvůli objektivitě). V přehledném soupisu můžete následně pozorovat, zda vaše úsilí přináší ovoce, nebo jestli je třeba trénink upravit.
2. Izolujte se
Pokud se při čtení rychle rozptýlíte díky vnějším podnětům, izolujte se. Máte-li neustále nutkání kontrolovat e-mail nebo Facebook, vypojte na chvíli počítač. Ruší vás při čtení časté telefonáty? Vypněte po danou dobu telefon. Pokud vás ostatní nepřetržitě vyrušují, můžete se přesunout na klidnější místo.
Toto všechno jsou negativní faktory, které lze ovlivnit. Pokud je lze ovlivnit, měli bychom se pokusit je eliminovat.
3. Nečtěte každé slovo
Chcete-li zvýšit rychlost čtení, věnujte pozornost očím. Většina lidí může „skenovat“ 3.5 cm části textu. Ty v závislosti na velikosti písma a typu textu obvykle obsahují tři až pět slov. Pro dobré pochopení běžně nehraje roli, jestli čtete každé slovo zvlášť, nebo ne.
Subvokalizace (tiché vyslovování každého slova v hlavě) vás zpomalí a odvede vás od hlavních myšlenek autora. Nedělejte to, pokud zrovna tiše nenacvičujete vlastní přednes.
4. Přestávky
Dělejte si přestávky. Zvláště pokud čtete přes 45 minut v kuse. Přestávky nemusí být dlouhé, postačí i minuta. Z osobní zkušenosti doporučuji v této krátké pauze také zaostřit zrak na vzdálený objekt – věřte, že váš zrak vám později poděkuje.
Rychlá přestávka vám dává nejen šanci uspořádat myšlenky.